COVID-19: можливі ризики в реаліях України

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила про припинення глобальної надзвичайної ситуації в зв’язку з пандемією коронавірусної хвороби COVID-19. Але це не означає, що вірус SARS-CoV-2 переможений. Навпаки – він надалі циркулює на планеті, залишається небезпечним і в будь-який момент можуть з’явитися ще небезпечніші варіанти вірусу, ніж нам відомі.

Наприкінці 2019 року людство зіткнулося з пандемією COVID-19, яку викликав новий коронавірус – він з’явився в Китаї та блискавично розійшовся всією планетою. Це інфекційне захворювання вчені відносять до зооантропонозів, тобто джерелом збудника може бути як тварина, так і людина. Збудником були подолані міжвидові бар’єри й така трансформація призвела до появи нової небезпечної емерджентної інфекції.

Станом на зараз майже 700 мільйонів людей отримали підтверджений діагноз COVID-19, зареєстровано понад 6 мільйонів підтверджених смертей, пов’язаних з вірусом SARS-CoV-2.

Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила про п’ять варіантів SARS-CoV-2, що спричиняють занепокоєння (AlphavariantB.1.1.7, BetavariantB.1.351, GammavariantP.1, DeltavariantB.1.617.2, OmicronvariantB.1.1.529), два варіанти, які викликають інтерес (LambdavariantC.37, MuvariantB.1.621), та три варіанти, що знаходяться під моніторингом. Мутації, що містяться в цих варіантах, забезпечують підвищену трансмісивність, тяжкість захворювання та уникнення нейтралізуючих антитіл порівняно з первинним штамом.

SARS-CoV-2 переважно передається за допомогою повітряно-крапельного механізму, поширюючись між людьми через тісний контакт, кашель або чхання. Вірус також може передаватися іншими способами.

Потрапляючи в дихальні шляхи, SARS-CoV-2 може інфікувати війчасті клітини бронхіального епітелію, що виділяють слиз, пневмоцити 1 типу в легенях і слизову оболонку кон’юнктиви. Клінічні прояви COVID-19 є неспецифічними та гетерогенними, інфекція може призвести до широкого спектру симптомів. Після інкубаційного періоду 4-14 діб симптоми варіюють від легких до тяжких і в деяких випадках можуть призвести до смерті. Найпоширенішими симптомами COVID-19 є лихоманка, кашель, задишка та втома, а також міалгія, шлунково-кишкові прояви, когнітивний дефіцит та інші симптоми. Безсимптомні носії також можуть мати позитивний результат тесту на COVID-19. Хоча все населення сприйнятливе до інфікування СOVID-19, деякі підгрупи в загальній популяції більш сприйнятливі до погіршення клінічних результатів.

Визначено фактори ризику, пов’язані зі збільшенням ймовірності шпиталізації та тяжкого перебігу захворювання з розвитком летального результату при COVID-19. До таких чинників належать похилий вік, чоловіча стать, супутні захворювання, у тому числі діабет, гіпертонія, захворювання легенів, злоякісні новоутворення та імунодефіцит.

Вакцинація відіграє основну роль у специфічній профілактиці COVID-19. Вона забезпечує стимуляцію імунної системи, зниження ймовірності тяжкого перебігу, розвитку ускладнень і летальних випадків хвороби, створення колективного імунітету, скорочення мутацій вірусу.

Для екстреного використання специфічної профілактики коронавірусної хвороби нині схваленими ВООЗ є 10 вакцин. До них належать:

– мРНК-вакцини – містять месенджерну РНК (мРНК) збудника для надання інформації імунній системі (BNT162b2 (Pfizer-BioNtech), mRNA-1273 (Moderna);

– векторні вакцини – мають у складі модифіковані віруси, в геном яких вбудована генетична інформація про SARS-CoV-2 (ChAdOx1 nCoV-19 (Oxford-AstraZeneca), Ad26.COV.2.S (Johnson&Johnson));

– інактивовані вакцини – містять вірус, який втратив здатність до реплікації (Sinopharm BBIBP-CorV (Covilo), CoronaVacSinovacBiotech, BBIBP-CorV, Covaxin (BBV152));

– білкові субодиниці – містять фрагменти вірусних білків (Covovax, Nuvaxovid (NVX-CoV2372)).

В Україні зараз доступні такі вакцини:

– Pfizer;

– CoronaVac;

– Johnson&Johnson.

4 вересня нинішнього року відбулося засідання Національної технічної групи з питань імунопрофілактики. Розглянуто рекомендації щодо щеплення проти COVID-19 до кінця 2023 року і з перспективою на 2024 рік.

За основу взято рекомендації ВООЗ та адаптовано до наших ризиків і реалій. Людей розподілили на три групи за пріоритетністю:

Перша група: ті, хто має високий ризик важко перенести коронавірусну хворобу й померти, а також украй вразливий через професію. Це люди віком 60+, люди з хронічними хворобами, вагітні та медичні працівники.

Друга група: люди віком 18-59 років без супутніх захворювань.

Третя група: діти до 18 років без супутніх патологій.

Друга та третя групи для повноцінного захисту повинні мати первинний курс щеплення (перші дві дози для вакцин Pfizer/CoronaVac) і перший бустер. Людям з імуносупресією рекомендують додаткову дозу в первинній вакцинації та бустер, тобто чотири для повноцінного захисту. Першій групі потрібно отримати ще один бустер, тобто додаткову дозу щеплення.

Заходи, спрямовані на запобігання передачі збудника інфекції, передбачають:

– дотримання правил особистої гігієни – регулярне миття рук з милом, використання одноразових серветок при чханні та кашлі, а також обмеження контакту зі шкірою обличчя та слизовими оболонками, в разі потреби робити це лише чистими серветками або помитими руками;

– використання захисного одягу для медпрацівників;

– проведення регулярних дезінфекційних заходів;

– утилізація інфекційних матеріалів відповідно до встановлених стандартів;

– своєчасне виявлення хворих, їх ізоляцію та адекватну терапію.

Щоб уберегти себе та своїх близьких, необхідно чітко дотримуватися відповідних рекомендацій. Не займайтеся самолікуванням та одразу звертайтеся до лікаря, якщо відчули симптоми захворювання.

Лікувальний відділ ТНМУ